Anadolujet 


2008 yılında türk havayolları tarafından kurulan anadolujet havayolları,  geniş halk kitlelerine ulaşılabilmesi adına, uçakla seyahati yaygınlaştırmak ve insanlara sevdirmek amacı ile türk havayollarının farklı bir kol ortaklığı şirketi olarak kurulmuştur. 

Anadolujet bilet kampanyası ile maliyetleri aşağılara çekerek geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemiş bunu da büyük ölçüde başarabilmiştir. Yalnızca ankara’da %65 oranında yolcu saysıcaklıknı artırmış ve %85 doluluk oranı yakalamıştır. Buda yola çıktığı amacını gerçekleştirmiş olduğunun canlı bir kanıtıdır.Çarpıcı sözü uçmayan kalmasın olan anadolujet uçuşlarını alan kişi yolcu sayısını artırması ile bu alanda adeta yeni bir dönemin başlamasına büyük bir katkı sağlamıştır.


Anadolu jet, ilk kurulduğu yıl 8 uçakla hizmet vermekte iken 2 sene sonrasında 16 uçaklık filosu ile, 2012 ortasında ise 20 uçakla bu sektörde ülkenin 40 ayrı noktasına sefer düzenlemekte idi. Türk hava yolları bu yeni şirket ile ilk önce yurtiçine ağırlık vermekte olup firmayı iyi bir noktaya getirdikten sonra yurtdışına açılmayı planlamış, bunun ilk adımını da yavru vatan kıbrıs’a açtığı yeni uçuş hattı ile büyümüştür. anadolujet şirketinin resmi internet sitesinden de  rahatça temin edilebilmektedir.


Anadolu jet havayolları için ucuz bilet fiyatları sorgulaması yapıldığında listenin en başında kendine gösterecektir. Anadolu jet şirketinin seferlerini türkiye'nin hemen hemen her il merkezlerine gerçekleştirmektedir.Türkiye'nin dört bir yanındaki havaalanlarına hizmet verme gayretinde bulunan anadolu jet, öteki hava yolu firmalarının fazlaca seyrek vakit aralıkları ile sefer gerçekleştirdikleri noktalarda etken yolculuklar düzenleyerek yolcularının devamlı birinci derslik gezi tecrübesi yaşamlarına imkan vermektedir. En müsait fiyata ve en kaliteli yolculuk gayesi dahilinde türkiye'nin lider havayolu firması olma başarısını sürdüren şirket, yolcularından gelen dilek ve arzular doğrultusunda kendisini sürekli yenileyip geliştirerek bu alanda da sorunsuz hizmetin gerçekleşmesini olası kılmaktadır. 


Anadolu’da daha geniş kitlelere hitap edebilmek ve düşük maliyetli havayolu şirketi hedefi ile yaşamına süregelen anadolu jet, bu kısa zamanda hedeflediği yolcu sayısına ulaşmış, hizmet kalitesini ve ayrımını kanıtlamamıştır. Anadolu’yu uçak ile yolculuğun rahatlığına kavuşturan şirket sosyal ve kültürel  hayatta da yaptığı sponsorluk çalışmaları ile katkı sağlamaktadır. 


Başta ted ankara kolejliler, ordu spor kulübü, akut kat sporları kulübü, çaykur rize spor kulübü ve çankırı spor kulübü şeklinde oluşumlar olmak üzere, offshore dünya şampiyonası,  ve bkm etkinlikleri benzer biçimde aktivitelere de destek veren firma, altı nokta körler derneği, lösev ve benzer esenlik alanındaki ciddi vakıflara da katkı sağlayarak memnuniyet toplamaktadır. Bunun yanı sıra üniversite ve diğer tahsil kurumlarına da hayatlarında başarılı noktalara gelmeleri için katkı sağlayan anadolu jet, güncel toplumsal mesuliyet projelerinde de hatırı sayılır rollere sahiptir.


Anadolu jet misyonu nu şu şekilde açıklamaktadır: 


Türkiye'nin dört bir yanına daha hızlı, emin ve ekonomik yolculuklar gerçekleştirmek üzere girdiği yola en üst düzeyde alan kişi memnuniyeti ile devam etme gayretinde olan şirket, bu niteliğini uzun seneler boyu başarıyla sürdürmek istemektedir. 


Anadolujet havayolları bilet seçenekleri, türk hava yollarının biletlerinin satıldığı tüm noktalardan temin edilebilir. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanına hızlı ve emin seyahat imkanına ekonomik fiyat karşılıkları üzerinden erişmek için sizler de zaman kaybetmeden anadolu jet tecrübesini yaşamaya başlayabilir ve bu keyifli deneyimi sevdiklerinize anlatarak memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.Kaliteli firma, daha uzun seneler boyunca milyonlarca ziyaretçisinin uçmamış yeri kalmaması için sektördeki başarılı hamlelerini sürdürmeye devam edecek benzer biçimde görünüyor.

Ikramlarımız: anadolu jet ile yapacağınız uçuşlarda apaketli taze ve sağlıklı gıdalar size ücretsiz ikram edilmektedir. özel olarak hazırlanan bu ürünler yurtiçi yapacağınız kısa mesafeli uçuşlarınızda müşterilerimizin konforu düşünülerek ikram edilmektedir.

Bagaj hakkı: uçuşlarda kişi başına izin verilen bagaj ağırlığı 15 kilogram ile sınırı olandır. Extra bagaj hakkı da alabilirsiniz.Toplam boyutu ve ağırlığı muayyen ölçülerin dışındaysa kargo kısmına alınmaktadır. ateşli silahlar, yaralayıcı, kesici, delici, sivri uçlu alet ve edavatlar, tehlikeli olabilecek zıpkın şeklinde spor malzemeleri, kimyasal özelliği olan sıvı maddeler ne olursa olsun kabul edilmemektedir. Ayrıca yanma, tutuşma ve patlama riski taşıyan sprey, sıvı maddeler, krem şeklinde ürünlerde şartları sağlamadığı takdirde kabul edilmemektedir. şayet yanınıza almak dilediğiniz sıvı araç-gereç belirtilen kurallara uygunsa en fazlaca 1 litre olmak kaydıyla izin verilmektedir. Ek olarak ilaç ve benzeri ihtiyaç durumları söz konusuysa orjinal ambalajı ve sıhhat raporu göstererek uçakta yanınıza alabilirsiniz.

Evcil hayvan: anadolujet şirketinin kuralları çerçevesinde pet hayvanızla uçuş yapabilirsiniz.Köpek,  kuş ve kedi benzer biçimde pet katagorisine giren hayvanlar müsait şartları yerine getiriyorsa kabine kabul edilmektedir. Evcil hayvanınızla yapacağınız gezi ek ücretlere tabiidir. Ayrıca vehamet teşkil eden köpek cinsleri kabul edilmemektedir. Kabine alınan hayvanınızın mutlaka taşıma kafesi olmak zorundadır ve 8 kilogram ağırlığı geçmemesi gerekmektedir. Uçuştan minimum altı saat öncesine kadar rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Uçuşa kabul işlemi check-in kontrolünde yapılmaktadır. Aynı kafes içerisinde en çok 2 hayvan taşınabilir.yavrusu var ise yetkililere durumu bildirmeniz gerekmektedir. 

özel yolcu: yolculuk meydana getirecek kişinin eğer bir hastalığı veya sorunu var ise havalimanı doktorundan uçmasına mani olmayan bir konum raporu alması gerekmektedir. Kendi doktorundan alınan bir rapor da kullanılabilir fakat 10 günü geçmemiş olması icap eder. Yolcu görme ve işitme engelliyse refakatçi olmadan binebilir. Durumun çağrı merkezine rezervasyon sırasında belirtilmesi yeterlidir. Hareket engeli bulunan yolcularımız ihtiyaçlarını bizzat kendi tarafından karşılayamayacak  ise yanlarında mutlaka  refakatçi olmadan uçağa binmesi olası değildir. Kabin görevlileri wc ve lavabo gereksinimları mevzusunda eşlik edebilirler fakat bunun dışında bakım, yemek, ilaç ve kullanılan cihazlar mevzusunda destek sağlayamamaktadır. Eğer sedye veya tekerlekli iskemle şeklinde özel sağlık hizmeti ihtiyacınız varsa yolcu için gereken hizmet şirket tarafından karşılanmaktadır. Kontuar işleminiz esnasında durumu görevlilere bildirmeniz yeterlidir. 

Hamile yolcular: hamile kadınlar hamileliğin ilk 28 haftasında rapor belirtmeden uçuşlara kabul edilebilirler. Tek bir bebeğe gebe olan kadınların 28 ve 35. Haftaları içinde hekim tutanağı göstermeleri zorunludur. En az iki bebeğe gebe olan hanımlar ise 28 ve 31. Haftalar arasında seyahat ederken tabip raporu göstermeleri zorunludur. 32. Haftadan sonrasında birden fazla bebeğe gebe olan hanımlar ne olursa olsun uçuşlara kabul edilmezler. Ek olarak 36 haftasını doldurmuş tek bebeğe hamile hanımefendiler da seferlere yine kabul edilmemektedir. Doktordan alınan rapor en fazla 7 günü kapsamalıdır.

 

Bebek ve çocuk yolcular: iki yaşını henüz doldurmamış yolcular bebek olarak kabul edilir ve uçuşlara ancak bir yetişkin refakatçi ile kabul edilir. Bebek yolcuya refakat edecek şahıs anne babası değilse en az 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Iki veya daha fazla bebek yolcu var ise ve başka bir erişkin yoksa çocuk bileti alarak bebek puseti ile seyahat etmesi gerekmektedir. Doğumdan sonrasında 48 saat geçmemiş ise hiç bir halde uçağa kabul edilemez. Ayrıca iki ve yedi gün arasındaki bebekler ancak ilgili doktorun raporu ile uçağa kabul edilebilir. Bluğ çağına girmiş ergenler velisinin izni ile yanında refakatçi olmadan gezi edebilirler.