Diyarbakır Uçak Bileti

Nüfusu:1.607.437

Yüzölçümü: 15.355 km2 

Tarihi

Mezopotamya’nın kuzeyinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık on ikinci şehri olan Diyarbakır Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir.Birçok isimle anılmıştır. Amidi,  Amid, Amida, Agusta, Karakale, Karacakale, Hamid, Diyarbekir ve Diyarbakır isimleriyle anılmıştır.Günümüzde Diyarbakır denmektedir. Diyarbakır ismi eskiden kent merkezi dışında birçok bölgeyi  tanımlayan ortak bir isim olarak kullanılırken  günümüzde sadece kent merkezini tanımlamak için kullanılmaktadır. Şehir merkezinin 9000 yıllık bir geçmişi vardır. Şehir 1867 yılında Diyarbekir adıyla il olmuştur.Tarihi çok eski dönemlere dayanır en güzel örneği de Çayönü'nde yapılan kazılardır.Burada insanlar daha sonra yerleşik hayata geçmişlerdir. O zamanlar göçebedirler. Urartular, İskitler, Medler ,Aramiler, Moğollar ve Osmanlılar gibi daha pek çok uygarlık bu şehre egemen olmuştur. Geçmişi ve tarihi bu nedenle köklü ve zengin bir ilimizdir.Gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelen illerimizdendir. Diyarbakır mimari yönden de ilginç eserlere sahip bir şehirdir  Nebi Camisi ve Ulu Cami tarihsel geçmişleri ve mimari tarzları ile birer şaheser niteliğindedir. Ulu Cami, şehrin merkezinde tüm görkemi ile gelen misafirlerini  selamlar,  Diyarbakır Ulu Cami, Anadolu’nun en eski camilerinden birisidir. Eğer Diyarbakır’ın tarihine bir gezinti yapmayı planlıyorsanız, şehrin doğal güzelliklerini de unutmamalı gezilecek yerlerinize dahil edip listenizin ilk sıralarına Dicle Nehri’ni mutlaka dahil etmelisiniz. Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır'da Ulu Camii’nin doğu girişinin karşısında bulunur,Gazi Caddesi’nin üzerinde yer alan tarihi bir handır. Mimarisi ve iç yapısı ile Diyarbakır’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de kervansaraydır. Muhteşem bir mimariye sahiptir.Ayaklı minare,Tarihi Diyarbakır Surları unutulmamalıdır. Çayönü kazılarında ise  günümüze  gelen taş ve kerpiç binaların örneklerine rastlanılmıştır bunlar ilk olması bakımından önemlidir. Geleneksel Diyarbakır'ın ev mimarisine uygun şekilde inşa edilen  Behram Paşa Konağı ise kentin şehir hayatını göstermektedir bu yapıların beznerlerini ve  en özgün biçimde muhafaza eden ve en güzel örneklerden birisi olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın evini mutlaka görmelisiniz. 

İklimi

Diyarbakır'da sert bir karasal iklim boy göstermektedir.Yarı  kurak yayla iklimi de görülür ayrıca yazlar sıcak ve kurak, kışlarsa soğuk ve az yağışlıdır. Doğu Anadolu’ya nazaran daha az soğuktur. Bunun sebebi ise hem denize yakınlık hemde enlemdir. Bölge en yeşil zamanını yağışlarla birlikte yeşeren otlar sebebiyle ilkbaharda yaşar. Yaz ayları ise  oldukça kuraktır bu mevsimde bozkırlarla kaplıdır. Ormanlara pek rastlanılmaz dağlarında yer yer meşe ormanları görülür. Ormanlar dışında çayır ve meralar görülür. 

Görülmesi gereken yerler

Ulu Camii:

Ulu Camii, şehirde yer alan camilerin en büyüğü ve en tanınmış olanıdır. Yapısı 639 yılında Martoma Kilisesi’nin camiye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Anadolu’nun en eski yapılarından birisi olması açısından önemlidir.1091 yılında Selçuklular tarafından onarımı yapılmıştır. Sonraki dönemlerde de belli aralıklarla onarımlar geçirmiştir, bu onarımlarla ilgili kitabeler caminin duvarlarında yer almaktadır. Caminin en önemli kısmı mihrap ve minberdir.19. yüzyılda yapılmıştır. Avlusu dikdörtgen şeklindedir.Avlunun içerisinde bir güneş saati bulunur. Bu saat güneşin hareketleriyle birlikte zamanı gösterir. Tarihimizi kitaplardan değil gezerek öğrenmek istiyorum diyorsanız Ulu Cami’ye kesinlikle uğramalısınız.

Surlar:

Şehirde birçok sur bulunur. Bunlardan bazılarına iç Kale Surları, Yedi Kardeş Burcu, Ulu Beden Burcu, Selçuklu Burcu ve Nur Burcu örnek olarak gösterilebilir . Bu surların en önemli özelliği Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olmasıdır. 5,5 km uzunluğundadır. Ortaçağ askeri mimarisini çok güzel bir biçimde yansıtması ile  mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Diyarbakır havaalanları

 

Diyarbakır Havaalanı 1952 yılında faaliyete başlamıştır.Şehre uzaklığı 6 km’dir. Havaalanının şehre yakınlığından dolayı ulaşımda bir sıkıntı yaşanması mümkün değildir. İç hatlara ve dış hatlara yolcu taşıması yapılabilir.Diyarbakır uçak biletleri için Narbilet.com'u kullanarak uçak seferleri hakkında bilgi alabilirsiniz ve ucuz Diyarbakır uçak biletlerini buradan bulma fırsatı yakalayabilirsiniz. Kampanyalar ile  ucuz uçak bileti fiyatları sunan sitemiz Diyarbakır’ın muhteşem güzelliklerini sizlere sunar.Diyarbakır’ın burada yazmaya fırsat bulamadığımız yüzlerce güzelliği daha vardır. Camiler,müze,sur,kilise,Hevsel Bahçeleri, Sipahiler Çarşısı ve daha pek çok güzellik ile sizleri selamlar. Doğu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Diyarbakır'ı kesinlikle göreceğiniz yerlere eklemelisiniz.