Nevşehir Uçak Bileti

Nüfusu:285.460

Yüzölçümü:5.467 km2 

Tarihi

Nevşehir ilinin tarihteki adı Arapça ‘kumral’ anlamına gelen Muşkara’dır. Nevşehir’in yerleşim yeri olarak kullanılması ise  milattan önce çok eski yıllara kadar dayanmaktadır. En eski yerleşim yeri Gülşehir İlçesidir. Civelek Mağarası taraflarındadır. Nevşehir civarlarındaki birçok höyükde özellikle Eski Tunç Çağı’na ait birçok kalıntı tespit edilmiştir. Asurlu tüccarlar Anadolu’yu bir ticaret merkezi haline getirmek istemişler ve bu bölgede kendilerine koloniler kurmuşlardır . Yarattıkları bu ticaret rotasının izlerine günümüzde de halen rastlanılmaktadır. Ticaret merkezi olan şehirler Kültepe ve Kaniş’tir. Asurlar ticaret yapılan pazarlara karum demişlerdir.Karumlardan daha küçük çapta ticaret yapılan yerlerin ismine ise Wabartum demişlerdir. Nevşehirde ise civarında sayısız Wabartum tespit edilmiştir. Karum ve Wabartum adlı ticaret bölgeleri Kapadokya Bölgesi’nde oldukça yaygındır. Tarihi eserler ummadığınız anda karşınıza çıkar bozkırın kucakladıği bir ildir. Bölgenin en önemli turistik mekanlardan biri Göreme Açık Hava Müzesidir bu müzeyi herkes gidip görmelidir. Adeta geçmişe bir yolculuk yaparsınız. Bu müze içinde birçok mimari yapıyı barındırır. Mistik bir atmosfere sahip Temenni Tepesini mutlaka gezmelisiniz. Nevşehir'in en dikkat çeken yerlerinden biridir Zelve Ören Yeri üç vadiden oluşur. Tokalı Kilise ise bölgede bulunan en büyük kaya kilisesi olarak bilinir.

İklim

Nevşehir’de kendini gösteren iklim türü karasal iklimdir bu iklimde yazları sıcak ve kurak kışlar ise soğuk geçer. Senenin 2 ayı sıcaklık 0 derecenin altında 1 ayı ise 30 derecenin üstündedir. Senelik yağış miktarı ortalama olarak 389-354 mm arasında değişmektedir. Soğukluk Kızılırmak vadisinden uzaklaştıkça artar. Sıcaklıklar -28 derece ile +40 derece arasında değişim gösterir.Nevşehir bitki örtüsü bakımından zayıftır fundalıklar,ormanlar yok denecek kadar azdır. Ovalar step görünümlüdür.Bunun sebebi karasallıktır.Kızılırmak vadisinde ise söğüt, kavak ve selvi ağaçlarına rastlanır. 

Görülmesi Gereken Yerler

Derinkuyu Yeraltı Şehri:

Bölgeyi ziyaret eden turistlerin görmeyi en çok istediği yerlerden biri bu yeraltı şehridir.Kapadokya’nın sembolü haline gelmiş olan bu şehir 85 metre derinliğindedir en geniş ve derin yerleşim alanlarından birisidir. Sekiz katlı bir yapıdır ve içinde  mutfak, okul , yemekhane bulundurur. İçeri girdiğinizde dünya ile bağınız kopmalı ve tarihe doğru sessiz adımlarla yol almalısınız.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi:

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli müzesi Türkiye'nin ve dünyanın birçok bölgesinden turist  ağırlamaktadır.964 yılında hizmete girmiş olup hala hizmete devam etmekte olan u müze üç avludan oluşur. Etnografya Müzesi olarak hizmet verir. 

Göreme Açık Hava Müzesi:

Bölgenin en çok turist çeken mekanıdır , göreme sınırları içerisinde yer alır ve ilçe merkezine uzaklığı 2 km'dir. Müze  doğal oluşum sonucu meydana gelen bir vadinin başında yer alır. Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır.1000 yıla aşkın süredir varlığını sürdürür günümüzde müzenin içerisinde, kilise, mutfak, şapel, yemekhane gibi alanlar mevcuttur. 

Havaalanı

Nevşehir Kapadokya Havalimanı toplam 3500 m2’lik bir alana yayılmıştır ve ortak kullanımlıdır. 700.000 yolcu kapasitesine sahiptir. İç ve dış hat terminali vardır.

 

Nevşehir yerli turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerden biri olma özeliğine sahiptir. Ayrıca yabancı turistlerinde ilgisini çekecek birçok unsur barındırır. En ucuz Nevşehir uçak biletine Narbilet.com üzerinden ulaşabilirsiniz.