Van Uçak Bileti

Nüfusu:1.070.113

Yüzölçümü:3.755 km2 

Tarihi

Van isminin nereden geldiğine dair birçok rivayet vardır. Van Kalesi'ndeki Vank Mabedi ismi Büyük İskender tarafından şehre verildiği ise Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde yazmaktadır. Van şehrine egemen olmuş topluluklar sırası ile Urartular, İskitler, Medler ve Pers milletleri olmuştur.Bu toplulukların egemenliğinden sonra Türklerin egemenliğine giren Van şehri, yıllar boyu Türklerin egemenliğinde yaşamıştır.  1. Dünya Savaşı sıralarında Ermeniler tarafından isyanlar çıkarılmıştır.Halk kışkırtılmıştır bu isyanlar  sonucu  1915'te Ruslar Van'ı işgal etmiştir.Nisan ayına kadar  işgal devam etmiştir. Van'ın yakıp yıkılmasıyla ve tamamen bir harabeye dönüşmesiyle son bulmuştur. Tekrar Türk topraklarına katılmıştır. Şehirden geriye pek bir şey kalmamasına rağmen halk çabucak kendine gelebilmiş ve  nüfus artışı başlamıştır.Ekonomik açıdan gelişmiştir. Doğu Anadolu’nun en gelişmiş kentlerinden biri Van’da sizleri bekleyen pek çok tarihi ve doğal güzellik vardır. Muhteşem hazineleri ve köklü kültürü ile Van ülkemizin görülmeye değer illerinden biri olmuştur. Van Kalesi Van geziniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir turistlerin uğrak noktalarından birisi haline gelmiştir.Türkiye'nin en büyük gölü de burada bulunur. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebi ile şehirde farklı kiliseler bulunur. Ayrıca şehirde kaplıcalar da bulunur.

İklimi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Van ili şiddetli bir karasal iklime sahiptir. Kışları uzundur soğuk ve sert geçer yazları ise  kısa, sıcak ve kurak geçer . Yağışlar yıllık olarak  ortalama 370 mm ve 570 mm arasında değişiklik gösterir, en çok yağış ise kışın görülür şehir zengin ormanlık alanlara sahiptir ve bu ormanlık alanların üst sınırı son derece yüksektir. %23'lük bir alanda tarım yapılır.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Akdamar Adası:

Van Gölü'nün en büyük adası olan Akdamar Adası 70.000 km2'dir.Yeşilliklerle kaplı bu muhteşem adayı kesinlikle görmelisiniz . Adanın ortasında yıllar önce Ermenilerin  yaptırdığı bir kilise vardır ve kilisenin bulunduğu Akdamar Adası ayrıca efsaneye sahiptir, efsaneye göre, adada yaşayan Tamara adında bir kız vardır. Bu kız ada yakınlarında çobanlık yapan bir çocuğa aşık olur, aynı şekilde çoban da ona aşık olur. Aşkları karşılıklıdır.İki aşık geceleri gizlice buluşurlar. Çoban çocuk her gece yüzerek adaya gelir ve çocuk yüzerken Tamara fenerle ona yol gösterir. İki aşığın farkına varan kızın babası, bir gece adanın başka bir yerinden çobana fener ile işaret eder. Aynı zamanda Tamara da çocuğa fener yaktığı için çocuğun oraya buraya yüzerken dermanı kalmaz ve boğularak ölür. Sonra durumun farkına varan Tamara'da göle atlar intihar eder ve iki aşık Van Gölü sularında buluşur. 

Van Kedi Evi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Van kedilerinin korunması ve gözlenmesi için açılan bu ev Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi içinde bulunur.Kedilere  bakılan bu evde, erkek ve dişi kediler ayrı ayrı tutulur, yeni doğmuş kediler için  ayrılmış bir alan da vardır. Kedilere burada özenle bakılır. Van'a giden herkesin kesinlikle uğraması gereken Van Kedi Evinin kedileri sizleri beklemektedir.

Van Havaalanları

 

Van şehri sınırları içerisinde bulunan Van Ferit Melen Havalimanı 1943 yılında yapılmıştır. Uuslararası ulaşıma 2009'da açılmıştır.2012'de uydu ile  iniş sistemi ilk kez bu havalimanında kurulmuştur. Van Ferit Melen Havalimanı sadece sivil uçuşlar için kullanılır. Şehir merkezinden ulaşımı çok kolaydır.Havalimanına çoğu ulaşım aracıyla gidebilirsiniz. İsterseniz kendi aracınızla gidebilir 140 araç kapasiteli olan otoparklarına arabanızı güvenle bırakabilirsiniz.Van uçak bileti fiyatları hakkında bilgi edinmek için Narbilet.com'u ziyaret ederek firmaların size sunduğu imkanlardan yararlanır biletinizi ucuza getirebilirsiniz. Gitmek istediğiniz tarihe göre bilet seçimi yapabilme hakkına sahiptirsiniz ve bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.